Skip to main content

Operace očních víček

Oko do duše okno.

Pohled na omlazené oko po plastice víček potěší při pohledu do zrcadla každého. Omlazení očí je možno dosáhnout pomocí operace horních víček, kdy odstraníme převis kožní, nebo pomocí operace dolních víček, které dokážeme "vyžehlit". Ale ne vždy je operace nutná. Často Vám místo operace víček udělá větší službu a za lepší cenu výplň kyselinou hyaluronovou. Nebo některá neinvazivní metoda omlazení pleti, kterou máme rovněž v nabídce.

Na naší klinice provádíme tyto operace rutině. Ačkoliv se operace horních víček považuje za jednoduchý výkon, přesto je to výkon, který zanechá na Vašem obličeji stopu po dlouhá léta. A pokud ta stopa Vám bude spíše dělat "vrásky", pak si budete vyčítat, že jste operaci nepodstoupili u profesionálů.

 • Operace dolních víček

  Omlazení v oblasti dolních víček patří mezi náročnější výkony v rámci estetické chirurgie. Je zde nutná precizní diagnostika, která odhalí cestu, po které bychom se společně měli vydat, aby bylo dosaženo perfektního výsledku. Cest za skvělým výsledkem existuje hned několik a každý plastický chirurg by měl mít tento repertoár možností k dispozici. My ho díky Effect Clinic máme. Proto Vám můžeme nabídnout to nejlepší.

  Trocha anatomie dolního víčka

  Na dolním víčku jsou vlastně úplně ty stejné struktury jako na horním víčku. Rozdíl vidím v tom, že když se postavíme, tak oko tlačí na tukové polštářky na dně očnice a ty se více vyklenují než ty horní. Na horním víčku nás vlastně zajímají jen tzv. mediální prolapsy (vnitřní tukové polštářky oka), na dolním víčku jsou to polštářky rozprostřené po celé délce hrany očnice. Navíc je proti vyklenutí chrání slabší membrána, která pak přechází na tvář. Během procesu stárnutí dochází ke změně očnice a ochabnutí membrány, proto dochází ke zvýraznění vyklenutí nitroočního tuku. Ale to není jediná struktura, která je časem vidět. Dochází rovněž k ochabnutí očního svalu, který dělá takovou vlnku poměrně nízko na tváři, která se rovněž zvýrazní při stání. A taky se s přibývajícím věkem mění rozmístění tvářového tuku a tím se objevuje čím dál zřetelnějí hrana očnice.

  Operační technika dolních víček

  Opět se moderní přístupy snaží o zkrácení operační jizvy. Dokonce existuje metoda tzv. transkonjunktivální blepharoplastiky, kdy se jizva vůbec neprovádí na viditelné kůži, takže se operace někdy nazývá "no scar" tedy operace bez jizvy. Tento výkon provádím kvuli komfortu pro klienta pod celkovou narkózou, jelikož práce přes spojivku je při vědomí velmi riziková a dráždivá.

  Pokud je indikováno pouze odstranění tukových polštářku, což je většinou jen u mladších klientek, pak lze operaci provést i pomocí jizvy cca 2cm dlouhé těsně pod řasami dolního víčka a v místním umrtvení. 

  Standardní jizva při operaci dolního víčka sahá zevně od zevního očního koutku, aby bylo dosaženo maximálního možného efektu natažení kůže dolního víčka a zároveň fixace očního svalu, eventuálně posílení závěsu očního víčka. Tato jizva sice může být zkrácena, ale pak se často ne přesně adaptuje kůže v okolí jizev.

  Pooperační období u dolních víček

  Pooperační období je u dolních víček velmi zásadní. V prvních týdnech hojení začne docházet k tuhnutí jizvy a stahování víčka. Někdy dojde i k jemnému odchlípení dolního víčka, které se během dalších týdnů postupně upravuje. Díky tomu náchylným jedincům hrozí syndrom suchého oka a oko je třeba prokapávat.

   

 • Operace horních víček

  Po 15 letech praxe v estetické chirurgii se mi zdá, že mi přibývají čím dál mladší klientky na operaci horních víček v ambulanci. A nejsou to jen mladší klientky, ale rovněž řada mužů žádá korekce v okolí očních. Dříve to byla jen operace horních víček, ale nyní muži začínají akceptovat i výplně a další techniky omlazení.

  Indikace k operaci

  Indikací k operaci horních víček je vlastní pocit klientky nebo klienta, že tuto plastiku potřebují. Proto se objednají na konzultaci a skutečně většina z nich je na operaci plně indikovaná. Existuje i možnost operace hrazené pojišťovnou. Hrazené operace provádí pouze oční lékaři ze zdravotních důvodů a nelze je uskutečnit na soukromé plastické klinice. 

  Na naší klinice jen velmi zřídka indikujeme k operaci horních víček klientky mladší 30 let. 

  Jizva po operaci 

  Délka jizvy potřebné k řádné korekci horního víčka se řídí velikostí převisu horního víčka. Ačkoliv se moderní trendy snaží o jizvy co nejkratší, nemyslím si, že je to ve většině případů vhodné jizvu zkracovat. Správně provedená operace zanechává jen velmi tenkou jizvu, která po vyzrání, cca rok od operace, je téměř neviditelná. Přesto pokud si přejete metodu krátkou jizvou, dejte mi to prosím při konzutlaci vědět a probereme možnosti.

  Funkční dopad operace horních víček

  Řada klientů přichází s pocitem těžkosti víček, únavy při dlouhém čtení nebo práci na počítači. I těmto žadatelům dokážeme pomoci. Odstranění převisu horního víčka Vám nejen rozjasní pohled, ale ulehčí i unaveným očím při čtení. Pozitivní je i často zvětšení zorného pole.

  Alternativní metody

  Čas od času se na internetu objeví alternativní metody operace horních víček. Mohli jste číst o laserové operaci nebo blepharoplastice provedené pomocí koagulace. Ano, i my umíme provést laserovou operaci očních víček, ale neděláme ji. Laser sice zní velmi moderně a pro řadu z Vás je to slovo atraktivní, pro mě jako operatéra je laser tepelný paprsek, který způsobuje spáleninu. Dáleko lépe se hojí okraje rány po běžném chladném řezu skalpelem, než po řezu teplým laserem. Koagulace zase pouze svrašťuje kůži ale nedochází k jejímu odstranění. Proto je to metoda velmi dočasná.

 • Neinvazivní metody

  Pokud nejste indikování na operaci horních nebo dolních víček, pak Vám můžeme nabídnout jinou metodu určenou pro omlazení očního okolí.

  Kyselina hyaluronová

  Kyselina hyaluronová je hojně používaný vstřebatelný materiál pro omlazení v oblasti obličeje. Rovněž okolo očí má svoje vhodné indikace, které někdy můžou nahradit i plánovaný operační výkon. Na druhé straně z mé dlouholeté zkušenosti nejlepších výsledků jsem schopný docílit kombinací - tedy operace víček a následně doplnění objemu kyselinou. V oblasti dolních víček je to nejlepší možná operace

  Přenos vlastního tuku

  Přenos vlastního tuku je mou oblíbenou technikou. Za méně peněz hodně výplně. Používá se vlastní tuk klienta,který odebereme např. z vnitřní strany kolene a ten pak aplikujeme do potřebných lokalit na obličeji. Takto jsem schopný přenést třeba 12ml tuku do celého obličeje. Pokud bychom to stejné chtěli udělat pomocí kyseliny, pak by cena celého výkonu byla násobně větší. 

  Navíc vlastní tuk je přece Váš vlastní materiál. Proto na něho existují minimální reakce. U kyseliny se někdy objevují hrudky nebo zatvrdliny, které jsem u tuku neviděl. Je pravda, že onlazení obličeje pomocí vlastního tuku je tak trochu nevypočitatelná metoda, kdy dopředu nejsme jisti přesného množství tuku, které v obličeji zůstane. Ale nestalo se mi, že by výsledek vypadal někdy nepřirozeně. Je to zajímavé, ale s tukem vždy vypadáte přirozeně.

  Plasmaterapie

  Odebereme Vám trošku krve a po její úpravě z ní získáme krevní plasma obohacenou destičkami. Tu pak aplikujeme do podkoží kolem očí, čímž způsobíme zpevnění dané oblasti a vymizení drobných vrásek. Hluboké vrásky touto metodou nelze odstranit, pouze zjemnit. Navíc jsou často vrásky spojené s pohybem svalů.

  Botulotoxin

  A pokud potřebujeme tyto svaly omezit v pohybu, pak tu máme možnost aplikace botulotoxinu, který způsobuje ochrnutí svalů. Tím Vám je znemožněno mžourat, mračit se, divit se a vrásky se dále neprohlubují. Botulotoxin je podle mě jedním z nejlepších vynálezů moderní plastické chirurgie.

 • Horní a dolní dohromady

  Pokud si přejete operaci horních a dolních víček dohromady, pak je to možné. Je nutné si uvědomit, že operace bude trvat přes 2 hodiny a v průběhu výkonu si nelze odskočit. Jste-li schopni vydržet takovou dobu v klidu na lůžku, pak Vám rád tento výkon poskytnu.

  Z mého pohledu je lepší výkon rozdělit na samostatnou operaci horních a posléze dolních víček. Už při operaci horních víček dojde u zevního oka k jemnému napnutí kůže i v oblasti dolního víčka. To pak při následné operaci dolního víčka může být precisněji korigováno i stranově. 

  Je mi jasné, že pokud Vás tlačí čas a navíc nechcete 2x na operaci, pak si zvolíte variantu operace dohromady. Je to rovněž vhodné řešení, pokud je celý výkon prováděn v celkové narkoze

FAQ

mohlo by vás zajímat

Jste zkušený plastický chirurg?
Věřím, že ano. Plastickým chirurgem jsem se chtěl stát už na gymnáziu. Od roku 2003 se plastickou chirurgií zabývám intenzivně. Patřil jsem k nejmladším atestovaným plastickým chirurgům v historie české plastické chirurgie. Následoval doktorát z plastické chirurgie a mnoho zahraničních stáží na klinikách plastické chirurgie. Z mých cest jsem si dovezl řadu cen. Nejvíce si vážím bronzové medaile goteborské univerzity udělené za přínos v akademickém výzkumu. Dalším mezníkem v mé kariéře plastického chirurga se stalo založení a vedení oddělení plastické chirurgie na luxusní soukromé klinice Surgal. Od roku 2009 jsem rovněž primářem ve svém vlastním zařízení. A velmi si vážím spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem, kde každý týden provádíme rekonstrukce prsů u pacientek s nádorem. Během své praxe plastického chirurga jsem provedl tisíce operací. Proto se odvažuji tvrdit, že v oblasti estetické chirurgie patřím ke špičce v České republice. A tomuto umění se snažím naučit i svoje žáky.
Jak se objednat ke konzultaci?
Nejjednodušší je použít kontaktní formulář, který najdete na tomto webu vždy ke konci stránky. Po odeslání dotazu se s Vámi budeme snažit spojit co nejdříve. Naše recepční Vám nabídne možné termíny konzultace a společně si vyberete pro Vás ten nejvhodnější. Rovněž Vás budeme informovat, na které klinice plastické chirurgie se konzultace uskuteční a kolik konzultace bude stát. Nebudete-li si s čímkoliv vědět rady, neváhejte nám napsat nebo se spojit jakýmkoliv způsobem přes sociální sítě. Je lepší dvakrát se zeptat zbytečně než přijít neinformovaná. Proto se nebojte ptát.
Jaké předoperační vyšetření potřebuji?

Prvním krokem je vždy konzultace s plastickým chirurgem, při které se dozvíte způsob anestezie, tj. znecitlivění. V zásadě by se daly rozdělit 3 skupiny pacientů podle složitosti zákroku. Skupina první jsou estetičtí pacienti pro jednoduché výkony jako jsou výplně, ale i zdraví pacienti na operaci horních víček. Tito klienti nepotřebují žádné předoperační vyšetření a postačí jen vyplnit svoji anamnézu (krvácivé onemocnění, porucha srážlivosti, jiné vážné onemocnění) v průběhu registrace na kliniku. Druhou skupinou jsou pacienti na větší výkony plastické chirurgie v místním umrtvení, kde již vyžadujeme odběry vždy (minimálně krevní obraz, krevní srážlivost, jaterní testy, CRP) a popřípadě doplňujeme ještě o další vyšetření dle přidruženého onemocnění klienta. Třetí skupina jsou pacienti v celkové narkóze, u kterých je nutné kompletní předoperační vyšetření nejlépe z interní ambulance. Pro nás i pro Vás je nejpohodlnější si nechat provést předoperační vyšetření na klinice Surgal.

Operujete i na pojišťovnu?
Ano, operuji na pojišťovnu. Na klinice Surgal máme smlouvu se všemi pojišťovnami a provádíme velké spektrum výkonů plastické chirurgie. Je zde možné si domluvit odstranění nádoru z obličeje, operaci karpálního kanálu a další standardní plastické operace. Je rovněž možné se informovat o zmenšení prsou na pojišťovnu nebo i úpravě břicha na pojišťovnu. Bohužel pro vás, většina těchto kosmetických operací schvalovacím procesem neprojde. Pojišťovna uznává plastickou operaci za odůvodněnou, pokud je ze zdravotních důvodů. K tomu máme vydána určitá kritéria, která jako plastičtí chirurgové musíme splnit. Je jasnou snahou pojišťoven neplatit výkony plastické chirurgie.
Kde se plastická operace uskuteční?

Na webu naleznete celkem 3 adresy pracovišť, kde pracujeme. Nejčastěji budete operování na klinice Effect, Palackého třída 11 v Brně, kde provádíme všechny estetické zákroky typu výplně vrásek, zvětšení rtů, omlazení obličeje a jiné kosmetické zákroky. Rovněž zde provádíme výkony v místním umrtvení jako je liposukce, operace horních víček a operace dolních víček, lipotransfer (přenos tuku z jedné oblasti těla do jiné) a menší plastické operace jako miniabdominoplastika (odstranění malého převisu břicha). Vidět se můžeme rovněž na klinice Surgal, Drobného 40 v Brně, kde operuji všechny výkony v celkové narkóze za hospitalizace kam patří zvětšení prsů, modelace prsů, abdominoplastika a velké liposukce. Masarykův onkologický ústav patří mezi pracoviště, kde plastické operace organizuje OMKOCH. Vše tedy běží v režimu onkologické péče a jiné, než onkologické pacienty zde neoperujeme.