Skip to main content

Plastika nosu

Plastika nosu je nejdelikátnější část plastické chirurgie.

Operace nosu může přivodit radost z nádherného výsledku na jedné straně nebo rozčarování z výsledku, který nebyl v plánu. Na tomto výkonu více jak na jiných je vidět schopnost těla nás překvapit v průběhu hojení nečekanou změnou.

Na naší klinice operujeme estetické i funkční vady nosu. Dokážeme provést zmenšení nosu nebo téměř jakoukoliv jinou úpravu. Operujeme tzv tvrdý i měkký nos, nosní přepážku a další struktury s nosem související. Ne vždy se musí nos operovat. Řada nosů na operaci lze vyřešit např. kyselinou hyaluronovou.

Díky dlouhodobé spolupráci s ORL specialistou jsme pronikli do tajů i tohoto oboru. A právě pro komplexnost korekce v oblasti nosu patříme k vyhledávaným pracovištím.

 • Otevřená plastika nosu

  Otevřená plastika nosu je metoda, při které se mezi nosnimi vchody udělá drobný řez, pomocí kterého se celá nosní špička odklopí a operatér přesně ví, co dělá.

  Po letech operací nosů pomocí zavřené metody jsem nabyl přesvědčení, že těm mým nosům pořád něco chybí. I přes spokojenost Vás, jsem měl pocit, že bych mohl být preciznější a víc si pohrát s definitivním tvarem. Začal jsem provádět operace nosu otevřenou metodou a nyní to považuji za téměř standardní přistup. Můj pocit se mi zdá sdílí stále více světových operatérů a otevřená metoda je stále více prosazována. V současnosti provádím 90% výkonů otevřeně.

  Otevřená rhinoplastika mi dovoluje se daleko víc soustředit na detaily nosní špičky, na přechody jednotlivých tkání a struktur. Proto ji mám rád. Dělá mi větší radost z Vašeho výsledku.

 • Zavřená plastika nosu

  Zavřená plastika nosu je takový typ operace, kdy by z venčí nosu neměla být viditelná žádná jizva. Takovou rhinoplastiku jsem se na začátku své kariéry učil a takových jsem provedl celou řadu.

  V nosním vchodu se provede obloukovitý řez, kterým se proniká do nitra nosu a celá operace se dělá tzv. "na slepo". Pohmatem se kontrolují všechny struktury a jen velmi obtížně jsem schopný vidět, co se přesně při operaci děje.

  Přesto je to metoda standardní a nemůžu říct, že by ve své podstatě byla špatná. Kdo výslovně nechce jizvy pod nosem, pak je možné operaci provést zavřenou metodou. U jednoduchých rhinoplastik si myslím, že zavřená metoda je s určitou výhodou. Je rychlejší, méně invazivnía a klienti nemají jizvu.

  Pokud však požadujete i korekci dalších struktur, změnu tvaru špičky apod, pak bych volil metodu otevřené rhinoplastiky.

   

   

   

 • Přepážka nosní

  Nosní přepážka je převážně chrupavka, která odděluje pravou dírku od levé. Během růstu roste jinak rychle než okolní kosti, proto se může stát, že se do "nosu" nevleze a začne se "kroutit". Někdy tomu můžete pomoci úrazem.

  Problém samotné přepážky řeší ORL. Mým doporučením pro Vás, kteří máte problém jen s přepážkou, je návštěva ORL ambulance a provedení septoplastiky na ORL klinice. Po letech spolupráce s doc.Salzmanem, přednostou ORL kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc, jsem pochopil, že jen málokterý plastik (a dovolím si tvrdit že téměř žádný) je schopný odoperovat těžkou deformitu nosní přepážky včetně např. lateralizace konch (což je mimochodem výkon velmi jednoduchý) nebo resekce Vomeru. U jednoduchých vad přepážky operace plastickým chirurgem specializujícím se na operace nosu je možná, nejlépe v rámci septorhinoplastiky, tedy operace, která spojuje výhody septoplastiky a rhinoplastiky. Přesto, pokud Vám to časové možnosti dovolí, velmi doporučuji tyto výkony rozdělit a nejprve si nechat upravit přepážku na "pojištovnu" a po roce pak provést korekci zevního nosu. 

   

 • Měkký nos

  Měkký nos je vše, co je na nose pohyblivé a tvoří jeho oporu. Jsou to všechny chrupavky výjma nosní přepážky, které nos obsahuje. Pro plastického chirurga jsou zásadní 2 páry z nich. Prvním párem je chrupavky nosního křídla a druhým párem pak chrupavka boční.

  Chrupavka nosního křídla Vám vytváří vlastní špičku nosu. Podle jejího tvarování je nos úzký, tlustlý, máte na nose bambulku nebo špičku příliš nízko. Chrupavky špičky nosu jsou připevněné na přepážce a jejich uvolněním můžeme dosáhnout posunu nahoru nebo dolů, jinými slovy Vám špičku nosu zvednu nebo snížím. Pokud se rozhodnete pro nos užší, pak lze tyto chrupavky více přiblížit, nebo naopak mezi ně vložit ještě nějaký materiál a špička se stane širší. Rovněž lze pracovat na ostrosti špičky.

  Chrupavka boční je vlastně pokračováním nosních kůstek a při jejich uvolnění dochází i k uvolnění této chrupavky. Pokud se neprovede jejich ošetření, často dochází ke kolapsu vnitřní chlopně nosní a pak máte nad špičkou nos příliš úzký a často se při nádechu ještě více zužuje. Tento jev není raritní a stává se i zkušeným operatérům.

  Ale jako každá chrupavka, i chrupavky nosní mají pamět a v průběhu hojení dochází k tvarovým změnám. Není to samozřejmě jen kvuli chrupavce, ale i pro jizvení v okolí, které způsobila operace, ale i tak se často v průběhu hojení začínají objevovat nedokonalosti.

  Každá operace nosu by měla být dobře uvážená

 • Tvrdý nos

  Tvrdý nos  je tvořený kostmi lebky. Dalo by se říct, že neexistuje operace jen tvrdého nosu, pokud nebudeme počítat operace po úraze nebo předešlé plastice. Rozdělení operací na operace tvrdého nosu a měkkého nosu je tedy spíše obrazné. Operace měkkého nosu nezahrnují "práci" na kostech, ale operace tvrdého nosu v 99% případů vyžaduje i korekci měkkých částí nosu.

  Kosti tvrdého nosu tvoří tedy většinou něco navíc, co na nose nemá být. Hrbol na hřbetu nosu, který je třeba odstranit. Odstranění hrbolu ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nosní kůstky jsou relativně tenké a pouhé snesení hrbolu na nosním hřbetě by zanechalo mezeru mezi okrajem jedné nosní kůstky, nosní přepážkou a druhé nosní kůstky. Proto potřebujeme nosní kůstky k sobě sklopit a tuto mezeru uzavřít. Abychom toho dosáhli, je nutné nosní kůstky uvolnit po stranách a tím se stávají volnými.

  Proto potřebujete fixační dlahu po operaci, aby nedošlo k posunu těchto kůstek. Ale i přesto se občas stane, že se některá kůstka posune, např. neuvědomělým nočním pohybem. Na druhé straně existují plastičtí chirurgové, kteří tvrdí, že fixační dlaha není potřeba vůbec, že kůstky se udrží v pozici i bez dlahy. Tak odvážný já osobně nejsem, proto Vám minimálně na týden dlahu dám a podle stavu ji pak nosíte klidně i 14 dnů.

  Po operaci na tvrdém nose se vždy probudíte s tamponádou v nose. Tu většinou odstraňujeme hned druhý den po operaci.

FAQ

mohlo by vás zajímat

Jste zkušený plastický chirurg?
Věřím, že ano. Plastickým chirurgem jsem se chtěl stát už na gymnáziu. Od roku 2003 se plastickou chirurgií zabývám intenzivně. Patřil jsem k nejmladším atestovaným plastickým chirurgům v historie české plastické chirurgie. Následoval doktorát z plastické chirurgie a mnoho zahraničních stáží na klinikách plastické chirurgie. Z mých cest jsem si dovezl řadu cen. Nejvíce si vážím bronzové medaile goteborské univerzity udělené za přínos v akademickém výzkumu. Dalším mezníkem v mé kariéře plastického chirurga se stalo založení a vedení oddělení plastické chirurgie na luxusní soukromé klinice Surgal. Od roku 2009 jsem rovněž primářem ve svém vlastním zařízení. A velmi si vážím spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem, kde každý týden provádíme rekonstrukce prsů u pacientek s nádorem. Během své praxe plastického chirurga jsem provedl tisíce operací. Proto se odvažuji tvrdit, že v oblasti estetické chirurgie patřím ke špičce v České republice. A tomuto umění se snažím naučit i svoje žáky.
Jak se objednat ke konzultaci?
Nejjednodušší je použít kontaktní formulář, který najdete na tomto webu vždy ke konci stránky. Po odeslání dotazu se s Vámi budeme snažit spojit co nejdříve. Naše recepční Vám nabídne možné termíny konzultace a společně si vyberete pro Vás ten nejvhodnější. Rovněž Vás budeme informovat, na které klinice plastické chirurgie se konzultace uskuteční a kolik konzultace bude stát. Nebudete-li si s čímkoliv vědět rady, neváhejte nám napsat nebo se spojit jakýmkoliv způsobem přes sociální sítě. Je lepší dvakrát se zeptat zbytečně než přijít neinformovaná. Proto se nebojte ptát.
Jaké předoperační vyšetření potřebuji?

Prvním krokem je vždy konzultace s plastickým chirurgem, při které se dozvíte způsob anestezie, tj. znecitlivění. V zásadě by se daly rozdělit 3 skupiny pacientů podle složitosti zákroku. Skupina první jsou estetičtí pacienti pro jednoduché výkony jako jsou výplně, ale i zdraví pacienti na operaci horních víček. Tito klienti nepotřebují žádné předoperační vyšetření a postačí jen vyplnit svoji anamnézu (krvácivé onemocnění, porucha srážlivosti, jiné vážné onemocnění) v průběhu registrace na kliniku. Druhou skupinou jsou pacienti na větší výkony plastické chirurgie v místním umrtvení, kde již vyžadujeme odběry vždy (minimálně krevní obraz, krevní srážlivost, jaterní testy, CRP) a popřípadě doplňujeme ještě o další vyšetření dle přidruženého onemocnění klienta. Třetí skupina jsou pacienti v celkové narkóze, u kterých je nutné kompletní předoperační vyšetření nejlépe z interní ambulance. Pro nás i pro Vás je nejpohodlnější si nechat provést předoperační vyšetření na klinice Surgal.

Operujete i na pojišťovnu?
Ano, operuji na pojišťovnu. Na klinice Surgal máme smlouvu se všemi pojišťovnami a provádíme velké spektrum výkonů plastické chirurgie. Je zde možné si domluvit odstranění nádoru z obličeje, operaci karpálního kanálu a další standardní plastické operace. Je rovněž možné se informovat o zmenšení prsou na pojišťovnu nebo i úpravě břicha na pojišťovnu. Bohužel pro vás, většina těchto kosmetických operací schvalovacím procesem neprojde. Pojišťovna uznává plastickou operaci za odůvodněnou, pokud je ze zdravotních důvodů. K tomu máme vydána určitá kritéria, která jako plastičtí chirurgové musíme splnit. Je jasnou snahou pojišťoven neplatit výkony plastické chirurgie.
Kde se plastická operace uskuteční?

Na webu naleznete celkem 3 adresy pracovišť, kde pracujeme. Nejčastěji budete operování na klinice Effect, Palackého třída 11 v Brně, kde provádíme všechny estetické zákroky typu výplně vrásek, zvětšení rtů, omlazení obličeje a jiné kosmetické zákroky. Rovněž zde provádíme výkony v místním umrtvení jako je liposukce, operace horních víček a operace dolních víček, lipotransfer (přenos tuku z jedné oblasti těla do jiné) a menší plastické operace jako miniabdominoplastika (odstranění malého převisu břicha). Vidět se můžeme rovněž na klinice Surgal, Drobného 40 v Brně, kde operuji všechny výkony v celkové narkóze za hospitalizace kam patří zvětšení prsů, modelace prsů, abdominoplastika a velké liposukce. Masarykův onkologický ústav patří mezi pracoviště, kde plastické operace organizuje OMKOCH. Vše tedy běží v režimu onkologické péče a jiné, než onkologické pacienty zde neoperujeme.